Medvedia služba .týždňa boju s korupciou vo futbale

Autor: Marián Medvecký | 27.6.2012 o 13:40 | (upravené 27.6.2012 o 13:52) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1325x

Pred piatimi rokmi polícia zadržala Vladimíra Wänkeho priamo pri preberaní úplatku. Táto záležitosť a jej vyšetrenie mali byť začiatočným bodom ozdravného procesu, ktorým sa mal očistiť slovenský futbal. To, že sa stal len utópiou je jasné po nedávnom uverejnení článku o korupcii v časopise .týždeň, ktorý ale podľa mňa myšlienke očistenia najpopulárnejšieho športu veľmi nepomohol.

Jednou z hlavných postáv v reportáži Mareka Vagoviča je Marián Diňa, ktorý ešte v roku 2006 ako prvý prehovoril o stovke prípadov korupcie. Verejne hovoril len o štvrtej najvyššej súťaži, vraj bral úplatky od roku 1992 až po rok 1998. Takto pomáhal napríklad Čani, ktorá to dotiahla až do druhej najvyššej súťaže, pričom tvrdil, že podplácanie funguje aj v 2. lige. Zapletení v ňom majú byť rozhodcovia, delegáti, funkcionári a autor dodáva, že Diňovo svedectvo je len špičkou ľadovca. Má íst o korupciu v nižších súťažiach, no všteci vieme, že tak sa jedná aj na najvyššej úrovni, sám som sa dávnejšie dopočul z informavného zdroja o zmanipulovanom zápase v závere priebehu druhej ligy.

 

Keďže Diňa sa sám na nečistých procesoch podieľal, dôveryhodnejším by malo byť svedectvo Jozefa Žaťka, ktorý píska ako rozhodca piatu bratislavskú ligu. Zaujímavé je, že tento človek upozornil aj na kšefty s benzínom na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov.

 

Žaťko tvrdí, že ak došlo k porušeniu pravidiel, bez problémov zopakoval aj pokutový kop, aj proti domácim. Vo futbalových kruhoch nie je obľúbený a zatiaľ nebol nominovaný na žiaden zápas o postup alebo zostup, pritom dosiahol na jar najlepšie výsledky z rozhodcov ObFZ Bratislava – vidiek. Žaťko tiež kritizuje zmeny rozhodcov, aj ich kariérny postup, poukazuje na platby za „rovinu“, čo má byť férový spôsob rozhodovania bez nadržiavania ktorejkoľvek zo zúčastnených strán.

 

Celý článok je ale až príliš poprepletaný slovom „vraj“ a priamymi rečami dvoch odvážlivcov opisujúcich situácie, v ktorých im síce niekto ponúkol úplatok, no dôkazy z minulosti by sa kompetentným v týchto prípadoch zbierali asi veľmi ťažko. Podľa mňa je reportáž zle načasovaná, keďže kompetentní sa pokúšajú z viacerých adeptov podobných Žaťkovi spraviť agentov, ktorí by dokázali z nekalej činnosti podozrivých usvedčiť, no teraz sa celé prostredie, a určite najmä smerom nahor, v ktorom by sa dal niekto uloviť, uzavrie a spozornie. V tomto smere je zaujímavý aj prípad mladého rozhodcu, ktorý oznámil korupciu, no nakoniec uškodil sám sebe a bude odsunutý nabok. Prečo by Žaťko nemohol prevziať úlohu agenta? Asi len preto, že, tak ako tvrdí, má rád futbal a chce sa rozhodovaniu venovať naďalej, ale tomu veľmi neverím. A nebude teraz odsunutý on...?

 

Čo je horšie, nemyslím si, že by sa problém s korupciou mal vyriešiť tak ako to povedal pre .týždeň Diňa, teda, že: „Nové vedenie futbal očistí, musia sa však vymeniť staré kádre, čo bude trvať aj desať rokov.“ Kdeže. A prehľad jednotlivých káuz okolo futbalu, kde pri každej druhej .týždeň uvádza – „vyšetrovanie prerušené, zastavené,..., oslobodení“ – všetko podčiarkuje. V podplácaní je navyše kvôli bezpečnosti zainteresovaných čo najmenej osôb.

 

Žaťko hovorí o tom, že starši kolegovia ho mali za jeho prístup za blázna, vraj sa niečo také nerobí. Pred zápasom mu domáci zvykli ponúknuť alkohol a keď odmietol, mali ho za fajnového. Za férovosť k obom mužstvám sa mu vraj ušla aj bitka. „Idete na zápas, kde vás dostanú starí harcovníci, oťukajú si vás a potom rozhodnú či budete pískať ďalej. Navyše, rozhodcami sú dnes synovia starších rozhodcov a delegátov," dodáva. Pripomína vám to niečo? Mne hej - realitu bežného života na Slovensku, keď oteckovia vybavujú detičkám lepšie fleky.

 

Hovorí sa o tom, že v minulosti boli niektorí funkcionári napojení aj na mafiána Jozefa Svobodu. Dnes v slovenskom futbale rozhodujú iní. V .týždne píšu, že „zaujímavé“ z tohto pohľadu je, že viacero sporných zápasov odohrali Slovan, respektíve Petržalka, kde figuruje aj meno Ivana Kmotríka. Tu by som pripomenul len to, že na najvyššej úrovni rozhoduje Richard Trutz, ktorý je známy aj z Kmotríkovej TA3. Je jasné, že v krajine, v ktorej sa korupcia drží na hodnotách približne „talianskych“, a kde navyše každý každého pozná, od niekoho niečo chce, niekomu niečo dlží, kde sa remeslo nepredáva schopným ale dedí sa, aj v médiách a verím, že aj v .týždni, bude boj korupciou v najpopulárnejšom športe takmer dopredu prehraný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?