Euro 2012 sa stalo orgiami rasistov a chuligánov

Autor: Marián Medvecký | 16.6.2012 o 15:42 | (upravené 16.6.2012 o 16:20) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1087x

Nie, to čo sme doteraz na majstrovstvách Európy vo futbale videli určite nie je žiadna apokalypsa, ale vzhľadom na to, že ide o jedno z ďalších futbalových podujatí, ktoré inak v poslednej dekáde prebehli v relatívne pokojnej atmosfére, zábery na ktorých vyvádzajú poľskí, ruskí alebo chorvátski fanúšikovia oprávnene vracajú do duší svetovej verejnosti strach z futbalového chuligánstva ako aj otázku, či EURO bolo pridelené skutočne pripraveným krajinám, ktoré si futbalový sviatok zaslúžili.

Naposledy v takom rozsahu ako Poliaci, respektíve Rusi v utorok vo Varšave chuligáni na veľkom podujatí organizovanom v Európe vyvádzali v belgickom Charleroi. Ešte v skupine sa tam v roku 2000 stretli Anglicko s Nemeckom a v uliciach mesta na seba narazili aj fanúšikovia z oboch krajín. Videl som obe videá, ťažko ich porovnávať, no obe sú ukážkou toho, že chuligáni dokázali a naďalej dokážu spôsobiť polícii aj tých najvyspelejších krajín obrovské problémy.

 

Varšavské zábery vypovedajú mnohé o zmýšľaní aktérov pouličných šarvátok, v negatívnom smere, a mnohé vypovedajú aj ukrajinské zábery BBC zo zbabelého útoku na ázijských študentov v Charkove. Bez toho aby som v akomkoľvek zmysle poukazoval na západ kontinentu, východoeurópski chuligáni hovoria o dohodnutých pravidlách boja, o dohodnutých počtoch, o chlapskom spôsobe boja, ale napadnúť fanúšika v ruskom drese odzadu, či zmlátiť poľského usporiadateľa na štadióne  v presile štyria na jedného, to teda fair nie je. V tomto smere ma napadá myšlienka, ktorú som k výtržnostiam zachytil v anglickom Guardiane. „Keď vám tak záleží na národe, chcete preň niečo urobiť a chcete bojovať, prečo sa neprihlásite do armády?“, reagoval jeden z čitateľov, na výlevy domácich výrastkov...

 

Mnohé zábery inak hovoria o tom, že často na seba narazili obyčajní fanúšikovia, čo by mohlo byť spôsobené tým, že najnebezpečnejších chuligánov poľská polícia drží v ústraní. Vraj je ich 5000, čo je pravdepodobne najviac na svete. Ešte nedávno sa hovorilo, že sú najnebezpečnejši, no teraz sa Európe začínajú ukazovať Rusi. Na otázku ako úspešne s nimi tamojší kompetentní dokážu bojovať je najlepšou odpoveďou ich prítomnosť na šampionáte. Sú horší oni, alebo kibici, vyrovnajú sa im Ukrajinci, kde je tiež futbalové chuligánstvo na vzostupe? Ťažko povedať, no opičie škreky na štadiónoch adresované čiernym hráčom, či už od poľských alebo chorvátskych fanúšikov, alebo dokonca banánové šupky jasne hovoria o tom že EURO 2012 konečne svetu ukazuje realitu nielen futbalu ale aj bežného života vo východnej Európe.

 

Napríklad poľskí fanúšikovia, ktorí často ovládajú bojové umenia a majú v repertoári aj sofistikované techniky boja s políciou, sú doma stále mnohými považovaní za hrdinov, ktorí zvrhli komunistický režim. V osemdesiatych rokoch sa nebáli postaviť vládnej moci, no dnes je poľskej spoločnosti typický stredoeurópsky „jánošikovský“ postoj v zmysle „bojuj proti krivde krivdou ešte väčšou“ len a len na škodu. Spoločnosť ako taká by mala týchto ľudí odsúdiť, čo je však v čase budovania nového „divokého východu“ a predefinovania morálky ťažké.

 

V postkomunistickom svete je samozrejme aj najpopulárnejší šport často zlým snom a odrazom reality každodenného života. Je rajom korupcie, perú sa v ňom špinavé peniaze a z toho vyplýva, že k nemu logicky inklinujú mafiánske živly a ich prisluhovači. Tí sú často aj medzi chuligánmi. Vedenia klubov, ktoré majú obrovský vplyv v národných zväzoch, alebo ich priamo, či nepriamo vedú nemajú reálny záujem na tom aby sa problém chuligánov a tým aj rasizmu definitívne vyriešil. Pochytať najväčších zločincov tesne pred začiatkom turnaja je síce chvályhodný čin, no možno aj trochu zúfalý. A k organizácii len toľko, povolenie pochodu ruských fanúšikov na Deň nezávislosti nechápem. Len ak by nenávisť medzi Poliakmi a Rusmi prerástla až do vládnych kruhov...

 

Už v predchádzajúcom článku som písal o hladine korupcie vo východnej Európe. Podľa rebríčkov Transparency International sú Ukrajina a Rusko zanesené špinou. Pri oboch zahraničné médiá a agentúry upozorňujú na nedemokratické procesy vo vedení krajiny a nízku slobodu tlače. V Rusku je jej hodnota podľa organizácie Freedomhouse na úrovni 80 zo 100, pričom napríklad Slovensku, ktoré je v jednej skupine s USA, Veľkou Britániou a škandinávskymi krajinami, sa ušla lichotivá hodnota 21! A oveľa lepšie na tom nie je ani Katar, ktorému FIFA takisto pridelila majstrovstvá sveta.

 

Tak ako všetky posledné rozhodnutia oboch futbalových inštancií, bolo podľa niektorých rozhodnutie UEFA o Ukrajine čisto politickou voľbou a snahou o impulz pre ekonomiku danej krajiny (plus rozšírenie futbalového trhu), keďže sa predpokladalo že EURO ju priblíži viac k vyspelému svetu ako k Rusku. UEFA ale o organizátorovi rozhoduje sama a horšie je, že spolu s FIFA (tá predchádzajúce MS usporiadala v kriminalitou sužovanej Južnej Afrike, ďalšie budú v nevyspytateľnej Brazílii, potom nasleduje Rusko so svojimi chuligánmi a „tropický“ Katar) spravili z cestovania za futbalom extrémne extrémny šport. Najprv práca, potom koláče by podľa mňa malo platiť aj v tejto otázke, lebo krajina s krásnymi štadiónmi, no nepripravenou spoločnosťou je aj pre futbalového fanúšika rizikovou destináciou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?