Stane sa EURO 2012 orgiami rasistov a chuligánov?

Autor: Marián Medvecký | 30.5.2012 o 12:46 | (upravené 31.5.2012 o 8:32) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1005x

Majstrovstvá Európy vo futbale sú za dverami a s blížiacim sa začiatkom otváracieho zápasu sa stupňuje aj aktivita médií ohľadne propagácie nielen samotného podujatia ale aj oboch usporiadateľských krajín a to aj v negatívnom smere, keďže určite bolo, je a aj bude čo kritizovať. Kým o problémoch s fanúšikmi, ktoré už tradične majú v Poľsku, sa hovorilo vlastne od okamihu, kedy bolo jasné, kto bude organizovať EURO, teraz v reportáži BBC vyplával na povrch aj problém rasizmu na Ukrajine.

Ukrajinskí predstavitelia včera ale vehementne odmietali správy o tom, že by v ich krajine hrozilo fanúšikom akéhokoľvek iného tímu nejaké násilie a rasizmus a dokonca vyhlásili, že cieľom takýchto novinárskych počinov má byť len obyčajná diskreditácia organizátorskej krajiny. "Môžete nás kritizovať pre veľa vecí, ale s rasizmom máme omnoho menšie problémy ako mnohé krajiny Európskej únie," obul sa do kritikov hovorca ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Oleg Vološin, a obvinenia označil za „vymyslený, mýtický problém“. Áno, s rasizmom majú na západe problém, je to však už skôr v sociálnej ako čisto primitívnej rovine, kde naozaj rozhoduje len a len farba pleti. Sem práve spadá prípad z reportáže.

 

V časoch keď ani tým najobjektívnejším médiám pre mnohé kauzy ale najmä konšpiračné teórie už väčšina obyvateľov tejto planéty neverí, sa ale po včerajšku aj mne predsa len po tom ako som v nočných správach videl „pár chuligánov“ uštedrovať údery ázijským študentom na jednom z ukrajinských štadiónov, zrána javil celý incident ako bežná výtržnosť. Navyše, fanúšikov, v tomto prípade britských, v ďalšom priebehu reportáže varuje pred návštevou „zlej“ krajiny bývalý anglický reprezentant Sol Campbell. „To je nechutné, nechutné,“ vypliešťal oči na typických východoeurópskych chuligánov na záberoch oči a dodal: „Nechoďte tam, ostaňte radšej pri telke. Neriskujte, lebo sa vrátite v rakve," povedal, no nie každého asi presvedčil a vôbec: Čo má nejaký Campbell s anglickými fanúšikmi, rasistami a samotnou BBC...?

Reportáž sama o sebe možno ani nie je takou senzáciou, lenže obsahuje, samozrejme, aj videozáznam, ktorý kompetentných a teda aj spoločnosť usporiadateľskej krajiny usvedčuje z minimálne dvoch zahanbujúcich prehreškov. Prvým je hajlovanie fanúšikov na tribúnach, priamo pred kamerami, druhým smiech a zabávanie sa ostatného obecenstva na naozaj nechutnom a zbabelom útoku. Futbal sledujem dlho, niečo som zažil aj v zahraničí, aj keď toho nebolo veľa, ale viem, že to čo som videl v pondelo večer na BBC už veľa naozaj bolo! Ak k tomu prirátam neslávnu banderovskú minulosť Ukrajincov, ktorý kolaborovali s fašizmom a slabosť časti tamojšej verejnosti pre tento politický prúd, začínam byť napriek vyššie spomínanému, naklonený predsa len viac na stranu BBC.

Navyše britská agentúra nemá najlepšie vzťahy s FIFA, ktorej sa jej pracovníci a treba povedať, že prevažne úspešne, snažia neustále dokazovať korupciu, či netransparentné vedenie, ako aj diskutabilné udeľovanie turnajov krajinám, ktoré (a to je najmä prípad Ruska a Kataru) sa nemôžu, aspoň podľa britských médií, pochváliť „zvedavými, neposlušnými novinármi“. EURO organizuje UEFA, ale anglická bolesť z fiaska ohľadne kandidatúry na organizovanie MS 2018 je stále čerstvá a ide predsa stále o vrcholové podujatie vo futbale. Pri BBC a britských invetigatívnych médiách som si ale istý, že kritická reportáž, aj keď možno jednoduchšie podaná má svoje opodstatnie a nemá poslúžiť na zdiskreditovanie. Všetci totiž vedia, že Ukrajina je na ceste k riadenej demokracii a že korupcia sa podľa Transparency International blíži k ruským hodnotám, teda na stupnici od 10 do 0, kde 10 je najlepšie, sa pohybuje tesne nad dva. Pozrite si na stránke TI mapu sveta a poviete si to čo ja: Strašné!

Ale ak Sol Campbell varoval svojich krajanov pred návštevou jednej z usporiadateľských krajín, myslel pravdepodobne skôr Poľsko. A tu by som už na jeho slová dal. Poľská polícia totiž aj včera zatkla 42 členov gangov zapojených do nelegálnej činnosti, pričom medzi nimi majú byť aj futbaloví chuligáni. Malo by ísť o ďalšiu demonštráciu sprísnenia bezpečnostných opatrení.

Ak mala byť reportáž BBC výčitkou UEFA – e, že turnaj pridelila nepripravenej krajine s nepripravenou spoločnosťou tak potom Poľsku by mala britská spravodajská agentúra venovať minimálne jeden celý spravodajský blok.

Mal som možnosť zažiť vyvádzanie poľských fanúšikov na jeseň roku 2008 na Tehelnom poli. Predtým som ich videl v meste a to stačilo na to aby som si dokázal zhruba predstaviť čo sa deje v Poľsku. „Nabúchaní Zbišekovia“ v mikinách s logami klubov, či priamo chuligánskych skupín len v centre mesta zväčša ticho posedávali a sledovali situáciu, no to čo potom predviedli na futbale budú u nás školiaci špeciálnych jednotiek prehrávať novicom asi donekonečna. Niet sa čo diviť, do východnej Európy trendy v nižších spoločenských vrstvách, ktoré sú imúnne aj vďaka extrémnym ideológiám, zo západu prenikajú len pomaly a tak namiesto opitých sfetovaných pupkatých a najmä neorganizovanách chuligánov sa na Tehelnom poli predviedli ostražití, bojové umenia ovládajúci, vycvičení zločinci. Treba si tiež uvedomiť, že na západe sa neustále, aj vďaka solídne zvládanému boju s korupciou, počet mafiánov, či ich prisluhovačov medzi fanúšikmi rapídne znižuje, no v bývalom východnom bloku je to presne naopak. V titulkoch článkov o poľských výtržníkoch sa po zápase naši novinári pýtali: Ako sa sem dostali?. No asi tak, že tamojšia legislatíva im to umožnila...

V Poľsku má navyše futbalové chuligánstvo tradíciu a obrovskú moc, veď niektorým vodcom sa dokonca podarilo infiltrovať medzi politické špičky. V každom meste, aj v druhej či tretej lige nájdete na štadióne desiatky magorov, ktorí sú kvôli futbalu a často aj kvôli Hitlerovi naozaj schopní zabíjať. A ak zatknete 42 chuligánov na ich miesta sa prihlási trikrát toľko dobrodruhov.

Podľa bezpečnostnej analýzy poľskej vlády patria výtržnosti medzi najväčšie riziká, pričom určite sa odohrajú v Krakove a Varšave. Poľsko je dnes z pohľadu diváckeho násilia tam, kde bolo Anglicko v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia a v propagácii fašizmu medzi radikálnymi fanúšikmi ho určite tromfne. Mládež tam žije futbalom, čo šampionát určite ešte umocní a ak si prirátame aj chuligánov z iných štátov, ktorí sa na ME dostavia (dva mesiace pred začiatkom ME nemala poľská strana od zahraničných kolegov zoznamy problémových fanúšikov), je jasné, že poľská polícia, podľa mnohých príliš tvrdá a v niektorých častiach po novom aj neskúsená, sa poriadne zapotí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?