Mala by (aspoň) súboje o titul vysielať STV?

Autor: Marián Medvecký | 21.4.2012 o 14:47 | (upravené 21.4.2012 o 15:02) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  2429x

V piatok sa hral v Žiline zápas, v ktorom sa stretli v tej chvíli najvážnejší kandidáti na majstrovský titul. Solídna návšteva, pekelná atmosféra, najmä v podaní Spartakovcov, a samozrejme nakoniec Majtánov gól a dôležité tri body, ktoré získal domáci MŠK vedený novým holandským trénerom. V ligovej sezóne u nás nie je veľa podobných zápasov a myslím si, že by si ho radi pozreli aj tí, ktorí bežne nielen nechodia na naše štadióny, ale ani nesledujú dennodenne futbalové dianie. Lenže zápas vysielala len Digi TV, ktorú v čase keď sa jej podarilo získať práva na Corgoň ligu malo u nás predplatenú približne 280 000 divákov.

Slovensko je čim ďalej tým viac pre mňa "špecifické" v tom ako tu fungujú, respektíve nefungujú rôzne nariadenia, ktoré sa k nám často dostanú až z Bruselu. Tam kam by sme mali pustiť kapitalizmus v jeho prapodstate (napríklad v rozpore s právom EU nútime naše kluby kupovať slovenských hráčov aj po skončení zmluvy), staviame na reguláciách a kde sú potrebné zásahy zodpovedných inštitúcií, alebo priamo štátu, robíme to často presne naopak.

 

„Každý predsa Digi Tv môže mať doma, ak si ju zaplatí,“ znudene prehlásil v roku 2010 Vojtech Miklós ako predseda Šport progressu predávajúceho práva na slovenský futbal v minulosti. Asi si myslel, že vpustenie „divokého kapitalizmu“ do futbalu práve v otázke vysielacích práv je nielen veľmi prospešné ale aj správne. Podľa mňa to tak nie je a nie len preto, že mám rád futbal a myslím si, že keď pracujem, mám mať možnosť pozrieť si ho buď doma alebo v bare s kamarátmi v televízií, ktorá je dostupná väčšine občanov.

Na začiatku roku 2011 nastala v Európe dilema ohľadne predaja televíznych práv zo strany FIFA, respektíve UEFA. V ľavicovom britskom denníku Guardian „večne štvúci“ novinári v tom čase opäť raz stúpili „mimoostrovným“ funkcionárom na otlaky. V rubrike „Povedali a vykonali“ naznačili rozdielnosť ich pohľadov v rôznych okamihoch na problematiku predaja televíznych práv na futbalové zápasy. Činovníkom z FIFA sa nepáčilo, že sa európske inštitúcie rýpali do ich sveta, keďže politici sa snažili zabrániť tomu, aby mohol takýto produkt získať ten kto ponúkne najviac peňazí. V praxi by potom mohla vzniknúť podobná situácia ako u nás.

„Nikdy sa nedá urobiť všetko proti neúprosnému svetu obchodu a zvláštnych zvyklostí v ňom. Futbaloví fanúšikovia, volajte na pomoc EU, lebo len ona dokáže zaručiť obranu najpopulárnejšieho športu a hodnôt, ktoré si všetci vážime,“ reprodukovali vtedy v Guardiane s úsmevom slová prezidenta UEFA Michela Platiniho, ktoré odzneli približne rok pred vypuknutím finančnej krízy. Neskôr už funkcionári chceli najradšej prenechať všetku iniciatívu trhu. Ako smiešne dnes vyznievajú slová Seppa Blattera, ktorý ešte v roku 2005 povedal: „Nemôžeme len tak sedieť a pozerať sa ako svet futbalu ovládla chamtivosť. Nechceme byť svedkami zrodu nového divokého západu.“ Nuž sedieť so založenými rukami vo FIFA, či UEFA nechceli, ale činmi a najmä vyhláseniami, aspoň na začiatku roku 2011, mocní muži svetového futbalu smerovali k tým, ktorých pred pár rokmi kritizovali.

Vyzerá to teda tak, že nielen u nás, ale aj vo vyspelom zahraničí ani tým najvyšším funkcionárom nezáleží na tom, aby sa v časoch ekonomickej krízy občania mohli zabaviť najpopulárnejším športom. Do hry však vstupuje rozhodnutie Všeobecného súdu EU, z ktorého vyplynulo, že vysielanie futbalového zápasu za úhradu môže byť členským štátom zrušené. „Ak tieto podujatia, a dokonca aj ako celok, majú pre spoločnosť veľký význam, je podobné obmedzenie slobodného poskytovania služieb a slobody usadiť sa odôvodnené právom na informácie a potrebou zabezpečiť široký prístup verejnosti k televíznemu vysielaniu týchto udalostí. Smernica o televíznom vysielaní (Smernica Rady 89/552/EHS z 3. októbra 1989) dovoľuje členským štátom zakázať exkluzívne vysielanie podujatí s veľkým významom pre danú spoločnosť, v prípade, že vysielanie zamedzí podstatnej časti verejnosti na území krajiny sledovať udalosti vo voľne prístupnej televízii,“ píše sa v rozhodnutí súdu.

Belgicko, Veľká Británia a Severné Írsko tak pripravili zoznamy podujatí považovaných za dôležité pre svoju spoločnosť. Tieto zoznamy obsahovali predovšetkým, pokiaľ ide o Belgicko, všetky zápasy záverečnej fázy majstrovstiev sveta, a pokiaľ ide o Spojené kráľovstvo, všetky zápasy záverečných fáz majstrovstiev sveta a EURO. Tieto zoznamy boli oznámené Komisii, ktorá rozhodla, že sú v súlade s právom Únie. FIFA a UEFA však nelenili a rozhodnutie napadli. Spochybnili najmä to, že by všetky zápasy predstavovali udalosť veľkého významu pre spoločnosť daného štátu. No tu Všeobecný súd usúdil, že ak členský štát zapísal zápasy majstrovstiev sveta a EURO do zoznamu, nemusí už zdôvodňovať prečo. A nejde len o finále, semifinále, či len zápasy reprezentácie danej krajiny. Aj výsledky ostatných mužstiev môžu ovplyvniť celkový výsledok a keďže pred začatím podujatia nie je možné predpokladať umiestnenie mužstiev je preto každá z takýchto súťaží jednotnou udalosťou.

Všeobecný súd však uznal, že nemožno zbaviť práva FIFA a UEFA ich trhovej hodnoty, teda neprikázal týmto dvom organizáciám predaj za akýchkoľvek podmienok. To je dôležité z hľadiska toho, čo ešte v roku 2010 povedal Miklós: „STV sa logicky pre nelichotivú finančnú situáciu snažila práva získať čo najlacnejšie. Prekvapením bolo keď sa objavil niekto s lepšou ponukou. STV potom dokonca vraj dala lepšiu ponuku. Lenže ak zanedbáte komunikáciu a partner je v záverečnej fáze rokovani...“.

Nuž, neviem, neviem. Kompetentní vtedy ešte nevedeli o nariadení z EU, respektíve bolo zapadnuté prachom a nik o ňom nehovoril, a navyše sa z neho nedá vyčítať, či ho možno aplikovať aj na celoštátnu klubovú súťaž. „Pokiaľ sa budeme riadiť štatistikami, tak súd skonštatoval, že čísla sledovanosti týchto stretnutí (MS a EURO) v posledných rokoch pritiahli výrazný počet divákov, mnohí z nich sa pritom o futbal zvyčajne nezaujímajú,“ uvádza sa ďalej v rozhodnutí. Pre mňa z toho vyplýva, že prípadný podnet na súd zo strany kompetentných by mal šancu ligový futbal vrátiť na obrazovky verejnoprávnej STV.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?